Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)

Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)

To żartobliwa prezentacja wszystkich 37 dramatów największego dramaturga wszechczasów. Na pomysł zagrania Szekspira w skondensowanej do jednego przedstawienia formie wpadła dwadzieścia lat temu trójka studentów amerykańskich - Adam Long, Daniel Singer i Jess Winfield. Prezentowali oni tę sztukę w Edynburgu, a potem przez kilkanaście lat grali z powodzeniem "Dzieła wszystkie Szekspira" w teatrze Criterion przy Piccadilly Circus w Londynie. Do Polski sztuka została sprowadzona w 1998 roku przez Włodzimierza Kaczkowskiego i wkrótce zrealizowana przez niego w teatrze Scena Współczesna w Warszawie. O jej popularności świadczy fakt, że grana jest tam do tej pory i osiągnęła liczbę ponad 1 200 przedstawień, co jest swoistym rekordem w offowym teatrze. Doczekała się też 8 realizacji w teatrach instytucjonalnych na terenie całej Polski, m.in. w Szczecinie, Koszalinie, Elblągu i Chorzowie i wreszcie dotarła do miasta Łodzi ( zresztą po raz wtóry).
Reżyseruje osobiście Włodzimierz Kaczkowski.

Trójka łódzkich aktorów – Gracjan Kielar, Jan Jakubowski i Krzysztof Pyziak przez półtorej godziny bawi publiczność żonglerką cytatami, streszczeniami fabuł i odwołaniami do stereotypowej znajomości dzieł Szekspira, którego duch pojawia się zresztą osobiście. W ramach spektaklu: “Otello” jako rap, “Makbet” po góralsku, ”Romeo i Julia” grana przez samych mężczyzn, „Kroniki królewskie” jako mecz piłkarski i “Hamlet” w wielu skróconych wersjach. Widzowie są wciągani do akcji, nieustannie prowokowani przez aktorów do wspólnej zabawy. Na całość składają się najsłynniejsze dialogi i monologi, w dowcipnej i zaskakującej formie. Przedstawienie stara się przemówić zarówno do młodzieżowej, jak i dorosłej publiczności. Uczy bawiąc, a bawi ucząc. Cytaty, pastisz i parodie to tylko niektóre elementy teatralnej prowokacji. Spektakl kpi nie z Szekspira, ale ze schematów współczesnej kultury masowej, z którymi zderza się jego twórczość, I to wszystko w oszałamiającym tempie, które nie pozwala się nudzić ani przez chwilę. Przy okazji można przypomnieć sobie twórczość geniusza ze Stratfordu i niezależnie od wszystkich anachronizmów, przeinaczeń i przekręceń dojść do wniosku, że Szekspir był naprawdę najwybitniejszym dramaturgiem wszechczasów i zawsze warto wrócić na poważnie do jego dramatów.
Zaczynamy od premiery studenckiej 2 lutego o godzinie 16:30 a właściwa premiera odbędzie się 7 lutego 2014 roku o godzinie 19:15

Czytaj recenzje


Ceny biletów:
60 zł - normalny
50 zł - ulgowy (emeryci, renciści, młodzież szkolna i studenci)
30 zł - wejściówka dla członków ZASP, aktorów, studentów wydziałów aktorskich i reżyserii
 

Występują


Polish Szekspir Company w składzie:

  • Jan Jakubowski
  • Gracjan Kielar
  • Krzysztof Pyziak
  • Autorzy - Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield
  • Tłumaczenie - Włodzimierz Kaczkowski
  • Reżyseria i scenografia - Włodzimierz Kaczkowski

Galeria

Gracjan Kielar, Krzysztof Pyziak, Jan Jakubowski
Jan Jakubowski, Krzysztof Pyziak
Jan Jakubowski, Krzysztof Pyziak
 Krzysztof Pyziak, Jan Jakubowski, Gracjan Kielar
Gracjan Kielar, Jan Jakubowski, Krzysztof Pyziak
Gracjan Kielar, Jan Jakubowski
 Krzysztof Pyziak, Gracjan Kielar
Krzysztof Pyziak
Jan Jakubowski, Gracjan Kielar, Krzysztof Pyziak

Stowarzyszenie Komedia Łódzka

Teatr Mały w Manufakturze
ul. Drewnowska 58b, 91-002 Łodź

Teatr Mały w Manufakturze

Manufaktura